345104-2021 - ÄndringSverige-Bålsta: Byggnation av ålderdomshem
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av äldreboende i Bålsta
Referensnummer: UH-21-30377
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215212 Byggnation av ålderdomshem
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektering och byggnation av nytt äldreboende med 40 boendeplatser för personer med demenssjukdom. Boendet uppförs på Åsen i centrala Bålsta.
Entreprenaden genomförs som en totalentreprenad i samverkan med en beslutad projektbudget på 121 MSEK.
Fas 1 påbörjas direkt efter avslutad upphandling.
Boendet beräknas kunna stå klart i början av 2024.