345198-2018 - ResultatSverige-Stockholm: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledningsstöd
Referensnummer: UH-2018-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
PP har ett behov av ytterligare resurser och kompetens inom bland annat områdena projekt -och processledning inom miljöer nära knutna till innovation och skogsindustri. Upphandlingen syftar till att ingå avtal med företag som kan leverera konsulttjänster för att tillgodose detta behov.
Målet är att konsult ska bidra till PPs strategiska idé, att utifrån tjänsteperspektiv och med fokus på nyttiggörande realiserar och industrialiserar vi produkter och tjänster som leder till hållbar tillväxt och därmed stärker Sveriges konkurrenskraft.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen