345201-2018 - ResultatSverige-Motala: Asbestsaneringsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsunderhåll Saneringsarbeten
Referensnummer: UH-2018-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262660 Asbestsaneringsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar saneringsarbeten avseende planerat- och avhjälpande underhåll samt akuta åtgärder på beställarens fastighetsbestånd.
Saneringsarbetena kan exempelvis avse skadesanering, mögelsanering, brandsanering, luktsanering, sanering efter vattenskador, avfuktning, sanering efter dödsfall, sanering av asbest och/eller sanering av PCB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Motala kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262660 Asbestsaneringsarbete, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mjölby kommun
Del nr: 2