34521-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara för särskild industri
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för övervakning, styrning och optimering av produktion, fjärrvärmenät- och centraler
Referensnummer: 20/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser olika fristående system för övervakning, styrning och optimering av produktion, fjärrvärmenät och fjärrvärmecentraler i primära fjärrvärmesystem.
Område 1
1) System för produktion- och processanläggningar
1.1 PLC system
1.2 SCADA/PLC system
1.3 DCS system
Område 2
2) System för distributionsnät
2.1 Ventilstyrsystem
2.2 Fuktlarmssystem
2.3 Nätövervakningssystem
Område 3
3) System för fjärrvärme- och fjärrkylacentraler och kundanläggningar
3.1 Energieffektiviseringssystem
3.2 Driftoptimeringssystem
3.3 Energibesparingssystem
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48150000 Programvara för industristyrning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser olika fristående system för övervakning, styrning och optimering av produktion, fjärrvärmenät och fjärrvärmecentraler i primära fjärrvärmesystem. T.ex. system för styrning och övervakning av panncentraler, indikering och inmätning av fuktlarm, nivåmätning och ventilstyrning i fjärrvärmenät och fjärrvärmekammare samt system för styrning, övervakning och optimering av fjärrvärmecentraler. Systemen skall kunna manövreras fristående och kunna kopplas upp mot överordnade system.