345248-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Pajala: Kontorsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsförbrukning.
Referensnummer: 2017-100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling av kontorsförbrukning för Jokkmokks kommun, Kiruna kommun, Pajala kommun, Lapplands Kommunalförbund samt Jokkmokkshus, Jokkmokks Värmeverk AB, Tekniska Verken i Kiruna AB, Kirunabostäder och Pajalabostäder AB.
Denna upphandling omfattar deltagande myndigheters inköp av kontorsförbrukning. Samtliga positioner som finns angivna i specifikationen kommer inte att köpas.
Avtalstiden löper i 2 år. Avtalet skall därefter kunna förlängas med ytterligare ett (1) år i taget vid 2 tillfällen med oförändrade villkor om beställare så önskar.
Denna upphandling är en öppen upphandling enligt Lagen om Offentlig Upphandling (2016:1145). Upphandlingen avser ramavtal med successiva avrop under avtalstiden med samtliga villkor fastställda.
Anbud lämnas på totala omfattningen av upphandlingen. Det betyder att vinnande anbud måste kunna leverera allt det som efterfrågas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30192700 Skriv- och kontorsmateriel, 30197000 Mindre kontorsartiklar, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontorsförbrukning 2017:
Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling av kontorsförbrukning för Jokkmokks kommun, Kiruna kommun, Pajala kommun, Lapplands Kommunalförbund samt bolagen Jokkmokkshus, Jokkmokks Värmeverk AB, Tekniska Verken i Kiruna AB, Kirunabostäder och Pajalabostäder AB. Anbud ska grunda sig på de förutsättningar och villkor som anges i förfrågningsunderlaget och kravspecifikationen.
Information:
Denna upphandling omfattar deltagande myndigheters inköp av kontorsförbrukning. Samtliga positioner som finns angivna i specifikationen kommer inte att köpas av samtliga deltagande myndigheter.
Angivna summor i detta underlag är beräknade årsförbrukningar och kan komma att över- eller underskridas. Antagen leverantör är skyldig att tillgodose verklig efterfrågan i förfrågningsunderlagets angivna villkor.
Avtalstiden löper i 2 år. Avtalet skall därefter kunna förlängas med ytterligare ett (1) år i taget vid två tillfällen med oförändrade villkor om beställare så önskar. Förlängningsklausul kommer ej att tillämpas per automatik. Exakta datum fastställs vid avtalstecknande.
Upphandlingsform och avtalstyp:
Helt anbud:
Upphandlingsanvisningar:
Anbud ska innehålla efterfrågade uppgifter och i den ordning som ställs i förfrågningsunderlag. Anbud ska vara undertecknat av behörig person.
Frågor av principiell natur gällande detta förfrågningsunderlag ska ställas skriftligen till kontaktperson minst tio (10) dagar innan anbudstidens utgång. Svar kommer att ställas till samtliga aktuella anbudsgivare senast sex (6) dagar innan anbudstidens utgång. Frågorna skickas via Opic/Tend Signs system.
Komplettering eller förtydligande av förfrågningsunderlag kommer att ställas till samtliga anbudsgivare om det blir aktuellt med komplettering eller förtydligande under anbudstid via Opic/Tend Sign.
Frågor besvaras ej per telefon. Ersättning för anbudsräkning utgår ej.
Anbud skall vara oss tillhanda senast 6.10.2017 via Opic/Tend Signs elektroniska anbudsgivningssystem (se www.opic.com/sv/tendsign/ att lämna elektroniskt anbud är kostnadsfritt för anbudsgivare). För sent inkomna anbud får ej prövas. Anbud får ej komma in via telegram, telefax eller e-post på grund av att sekretessen inte kan garanteras. Anbud skall vara i enlighet med efterfrågade uppgifter. Reservationer och villkor ställda av anbudsgivare accepteras inte. Anbud som innehåller reservationer eller krav eller standardiserade villkor från anbudsgivares sida kommer att betraktas som orena anbud och kommer att förkastas.
Anbud skall vara skrivet på det svenska språket. All dokumentation och kommunikation ska ske på svenska.
Anbudet skall vara bindande i 90 dagar efter sista anbudsdag. I det fall upphandlingen blir föremål för rättslig prövning skall anbudets giltighetstid förlängas fram till dess att upphandlingskontrakt kan tecknas, dock i högst tre (3) månader efter ovan angiven giltighetstid.
Anbud kan enbart lämnas elektroniskt! Instruktioner finns på www.opic.com/sv/tendsign/ hur ni lämnar in anbud.
Bedömning av anbud:
Vid bedömningen av anbud gäller Lagen om Offentlig Upphandling (2016:1145). Anbuden kommer att utvärderas i tre steg enligt följande modell:
Prövning
Prövning kommer att ske av samtliga skallkrav i upphandlingsunderlaget. Anbudslämnare rekommenderas att försäkra sig om att samtliga skall-krav är uppfyllda innan anbud sänds in.