345287-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Vuxen- och annan undervisning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunal vuxenutbildning - Område 1
Referensnummer: 21/192-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar område 1 inom vuxenutbildningen. En leverantör kommer att tilldelas för området. Områdena inom vuxenutbildningen är uppdelade och sammansatta för att ge ett tillräckligt underlag för att Leverantörerna ska kunna bemanna och genomföra uppdraget på det sätt som Beställaren önskar. Alla områden innefattar undervisning på plats i Jönköping.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kommunal vuxenutbildning - område 1
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende kommunal vuxenutbildning.
Omfattning
Leverantören ska bedriva:
Kommunal vuxenutbildning i svenska för invandrare studieväg 1 kurs A-D och elever från studieväg 2 kurs B-D som inte kan tillgodoses inom de utbildningar som erbjuds inom Yrkesinfärgad SFI eller integrerad Yrkesutbildning. Huvudalternativet för elever inom studieväg 2 är dock att läsa SFI som Yrkesinfärgad SFI eller integrerad Yrkesutbildning. (Klassrum)
Grundläggande läs- och skrivinlärning (Klassrum)
Samhällsorientering för vissa nyanlända (Klassrum)
Orienteringskurser på grundläggande nivå (Klassrum)
I uppdraget ingår att genomföra den inledande kartläggningen för samtliga individer som söker SFI studieväg 1-3 i samråd med personal från vuxenutbildningsenheten. Vuxenutbildningsenheten beslutar om elevens placering, studieväg, kurs och utbildningsanordnare.
Infärgad SFI (Klassrum)
Idag genomförs språkpraktik - SFI i kombination med praktik - i samarbete med kommunens arbetsmarknadsavdelning (AMA). Insatsen genomförs i arbetsmarknadsavdelningens lokaler. Leverantören ska vara beredd på att genomföra SFI-undervisning inom detta samarbete i AMA:s lokaler.
Lokala avvikelser beslutas av ansvarig rektor.
Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden har beslutat att:
Om vuxenutbildningsenheten bedömer att leverantörerna saknar kapacitet vid uppkommet behov kan Jönköpings kommun komma att bedriva vuxenutbildning i egen regi.
Uppstart av ny utbildning i kommunal regi, som inte kan tillfredsställas i upphandling av extern anordnare, ska föregås av en analys av kompetens- och utbildningsbehov med syftet att nå god kvalitet och kostnadseffektivitet.
I övrigt förekommer inga anbud eller delade uppdrag med Jönköpings kommuns interna gymnasieskolor.