Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hetvattenpannor till Jönköping Energi
Referensnummer: UH-2023-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Den upphandlande enheten har för avsikt att komplettera och stärka de yttre panncentralerna vid Huskvarna (HCHF) och Ryhov (HCRY) som nyttjas för reserv- och spetslastproduktion av fjärrvärme. Den upphandlande enheten avser att installera totalt fem (5) kompletta biooljeeldade pannor, i tre etapper, med erforderlig kringutrustning för fjärrvärmeproduktion till befintligt fjärrvärmenät. De nya pannorna ska ha en värmeeffekt på 16 MW per panna vid full last och vid alla normalt förekommande drifttemperaturer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 42000000 Industrimaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den upphandlande enheten har för avsikt att komplettera och stärka de yttre panncentralerna vid Huskvarna (HCHF) och Ryhov (HCRY) som nyttjas för reserv- och spetslastproduktion av fjärrvärme. Den upphandlande enheten avser att installera totalt fem (5) kompletta biooljeeldade pannor, i tre etapper, med erforderlig kringutrustning för fjärrvärmeproduktion till befintligt fjärrvärmenät. De nya pannorna ska ha en värmeeffekt på 16 MW per panna vid full last och vid alla normalt förekommande