345365-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmaterial och Första hjälpen
Referensnummer: ÄN 2021/00445-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad upphandlar två separata ramavtal avseende leverans av sjukvårdsmaterial och första hjälpen-artiklar till Västerås stads olika verksamhetsområden.
Denna upphandling omfattar ett skräddarsytt index, framtaget av SCB för Västerås stad. Utöver information som framgår i upphandlingsdokumentet så kan Anbudsgivare läsa om skräddarsydd statistik via denna länk:
Skräddarsydd statistik (scb.se) (https://www.scb.se/hitta-statistik/statistik-efter-amne/priser-och-konsumtion/prisindex-i-producent-och-importled/prisindex-i-producent-och-importled-ppi/produktrelaterat/Fordjupad-information/skraddarsydd-statistik/) (https://documents.e-avrop.com/dav-auth/qiaip8vVYTiNk2fSFneF-nzNG91QrzE5aaOBp-vloRs/project-documents/891941/Utkast_Ramavtal._Sjukv%C3%A5rdsmaterial.docx#_msocom_1)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utvärdering av delområde 1, Sjukvårdsmaterial
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västerås stad upphandlar två separata ramavtal avseende leverans av sjukvårdsmaterial och första hjälpen-artiklar till Västerås stads olika verksamhetsområden enligt upphandlingsdokument.
Utvärdering av delområde 2, Första hjälpen
Del nr: 2