Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsultstöd för IT-säkerhet, informationssäkerhet och penetrationstester
Referensnummer: 2020-00483
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken arbetar löpande med att säkerställa en hög nivå avseende IT- och informationssäkerhet. För detta arbete har Riksbanken ett behov av konsultstöd för att komplettera interna resurser och för att tillföra expertkompetens inom vissa områden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster, 72223000 Granskning av informationstekniska krav, 72246000 Konsulttjänster för system, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen