345544-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Ambulanser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulansfordon 2021
Referensnummer: RS2021-03333
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Ambulansfordon 2020, produktgrupp A Akutambulans och produktgrupp C Specialambulans, avbröts 2021-04-20 och efter uppdatering annonseras denna upphandling åter (nu benämnd Ambulansfordon 2021).
Upphandlingen omfattar: 1 fordon för ambulansverksamheten, 2 utveckling av ambulansfordon associerad med anbudsgivares förbättringsförslag, 3 fordonsservice/förlängd garanti, samt 4 försörjning av reservdelar/tillbehör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för endast en del
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
För produktområde C tilldelas de tre (3) leverantörer vars anbud är ekonomiskt mest fördelaktigt med hänsyn till utvärderingskriterierna för produktområde A. Avrop kommer sedan att ske genom förnyad konkurrensutsättning mellan dessa leverantörer.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Produktområde A: Akutambulans
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Akutambulans, lätt (<3500kg) samt tung (>3500kg)
Produktområde C: Specialfordon
Del nr: C
34114120 Paramedicinska fordon
Bedömningsbilar och Specialambulanser