345545-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Rengöringsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel
Referensnummer: KK21/355
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39830000 Rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leveranser av storkökskemikalier såsom maskindiskmedel, torkmedel, avkalkningsmedel, specialrengöring med mera till Nyköpings kommun. Även doseringsutrustning inklusive installation, service och demontering ingår.
Det omfattar kök hos förskolor, skolor och äldreomsorg.
På grund av semesterledighet kommer upphandlingen att ha begränsad administration under veckorna 28–32
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel, 39832000 Diskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen