2. Förfarande
Förfarande
Titel: Meddelande om frivillig förhandsinsyn - Trygghetslarm Ordinärt boende
Beskrivning: Hyra av trygghetslarm till ordinärt boende. Motivering av beslut om upphandlingsförfarande: Osby kommun har anslutit sig till Trygghetscentralen NO Skåne. Trygghetscentralen arbetar i ett ärende- och larmhanteringssystem som heter Coordcom. Coordcom tillhandahålls i Sverige av SOS Alarm, och SOS Alarm har ensamrätt på Coordcom i Sverige. Driftsäkerheten på Coordcom är väldigt hög då hela den svenska 112-funktionen initialt hanteras i detta system. Coordcom ligger inte anslutet mot internet, utan har helt fristående förbindelser. Trygghetslarm som används i Sverige använder ett protokoll som heter SCAIP. För att kunna hantera trygghetslarm i Coordcom så behövs det en SCAIP-mottagare. SOS Alarm har idag ingen egen SCAIPmottagare utan har ett samarbete med Legrand för att nyttja deras SCAIP-mottagare för att ta emot larm i Coordcom. Genom att använda Legrands hårdvara och webbgränssnitt (CMP) för registrering av trygghetslarm så skickas information i realtid in i Coordcom. Detta gäller både vid nyregistrering av trygghetslarm, ändringar på befintliga trygghetslarm samt vid borttagning av trygghetslarm. Vid användning av Legrands hårdvara för trygghetslarm så får Trygghetscentralen en sammanhållen larmkedja, det vill säga från Trygghetslarm och tillbehörslarm till larmmottagning, vilket minskar risken för fel. På grund av tekniska skäl får därför Osby kommun använda förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU kap. 6 § 14 punkt 2. Osby kommun har för avsikt att teckna avtal med Addsolutions Care Sverige AB (559425-2487) som har samarbete med SOS alarm samt har möjlighet att integrera ovanstående funktionalitet på ett sömlöst och fullgott sätt utan att göra några anpassningar av redan existerande system.
Intern identifierare: HON/2024-107
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Meddelande om frivillig förhandsinsyn - Trygghetslarm Ordinärt boende