345547-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförarstöd
Referensnummer: AN2021/00099-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avtal för utförarstöd med funktioner för planering, tid- och insatsregistrering och digital signering av läkemedel och delegering i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Avtal avses upprättas i anslutning till tilldelningsbeslut, planerat 2021-10-05, och löper i fyra (4) år. Västerås stad äger rätt, men är inte skyldig, att förlänga avtalet på oförändrade villkor i två omgångar om vardera upp till 24 månader. Vid åberopande av samtliga optioner kan avtalet så förlängas med upp till 48 månader.
Notera att då semestertider råder är första dagen för beställaren att svara på frågor måndagen den 16:e augusti.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48517000 IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köparens behov är en kommunlicens där antalet användare inte begränsas. Det beräknade antalet användare av tjänsten uppgår till uppskattningsvis 4 000 st. för köparens behov. Uppskattningen avser alla utförare som arbetar på uppdrag av Västerås stad.