345550-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GPS-ledningssystem
Referensnummer: TN 2021/00340-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
II.1.4.
Kort beskrivning
Teknik- och fastighetsförvaltningen behöver upphandla ett GPS/ledningssystem där funktion för planering, ledning och uppföljning av aktiviteter med hjälp av levererat GPS-system ingår. Aktiviteterna kan till exempel vara snöröjning, halkbekämpning, brunnssugning, gräsklippning osv.
Då semesterperiod råder är det tidigaste datum för Köparen att svara på inkomna frågor den 16 augusti.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser webbaserat system för kontroll genom gps-uppföljning.
Uppföljningen i fält ska göras med hjälp av appar. Administratörer och arbetsledare ska kunna arbeta både i appar och webbklient. Support och utkallningstjänst skall ingå.
Antalet användare uppskattas till ca 130 st.