345550-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av örlogsfartyg
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal vidmakthåll Marina system (Batch 10)
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige,SE23 Västsverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV har av Försvarsmakten erhållit uppdraget att genomföra upphandlingen av Ramavtal Vidmakthåll marina system Batch 10. Ramavtalet för vidmakthållande av HMS Skaftö tecknas med Försvarsmakten som avtalspart. FMV skall äga rätt att jämte Försvarsmakten lägga avrop från Ramavtalet. Giltighetstiden för Ramavtalet är max 7 år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50640000 Reparation och underhåll av örlogsfartyg, 34510000 Fartyg
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 3 536 837,00 SEK
exkl. moms