345565-2016 - ResultatSverige-Nacka: Datanätstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverk och datakommunikationstjänster.
Referensnummer: KFKS 2016/359
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72700000 Datanätstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nacka söker en modern, hållbar, kostnadseffektiv och flexibel drift av nuvarande och framtida centrala och lokala nätverk. Valet av teknik ska ta direkt hänsyn till ekonomi, funktion och lagrum och vara självklar att omvärdera i takt med att ovan förutsättningar ändras.
För att möta verksamhetens krav på mångfald och öppenhet måste nätverkstjänsterna och Nackas system och applikationer kontinuerligt utvecklas mot en differentierad miljö avseende teknik och utrustning för att på bästa möjliga vis stödja de olika behov som verksamheten har.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
999.