Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fondförvaltare för Grön fond.
Referensnummer: 2.4.3-Ä2016-829
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66170000 Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi söker en fondförvaltare för genomförande av den så kallade gröna fonden som är en del av Europeiska regionala utvecklingsfondens (ERUF) investeringar i Sverige. Fonden ska investera i onoterade små och medelstora företag med affärsidéer som leder till reducering av klimatgaser såsom koldioxid. Företagen ska vara innovativa och i tidig fas med stor tillväxtpotential och det kan röra sig om såväl varor som tjänster. Den fondförvaltare vi söker ska ha kompetens och erfarenhet inom aktuella branscher.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej