Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster – Projektering av Luft, Rör, Kyla, Styr- och övervakning och Energiberäkning och -simulering
Referensnummer: KFA 2019/5-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar projektering av:
— Luftbehandlingssystem
— Rörtekniska system
— Kylsystem
— Styr- o övervakningssystem
Och även:
— Energiberäkning och – simulering
I respektive avrop kommer det framgå vilken/vilka konsulttjänst/-er som efterfrågas.
Uppdrag kan komma att avse projektering av nybyggnad, renovering, om- eller tillbyggnad av beställarens objekt vilket är lokaler eller förvaltad egendom.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen