345683-2022 - PlaneringSverige-Stockholm: Byggnation av bostäder
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Soltäppan
Referensnummer: UPVH/2022:15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandsannons kv Soltäppan
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Öppet förfarande LOU