345718-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tenstaterassen
Referensnummer: E2022-02885
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringskontoret avser att upphandla ett (1) företag för byggandet av allmän plats samt ledningar inom detaljplaneområdet Tenstaterrassen.
Entreprenaden omfattas i huvudsak av följande arbeten:
• Omläggning- och nyförläggning av kablar
• Nyläggning av VA
• Pålning och bergschakt
• Terrassering och uppbyggnad av allmän platsmark
• Betong- och spontkonstruktioner
• Gatubyggnad och torgytor
• Skelettjordar, plantering av träd och buskar samt skötsel av växter under garantitid
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen