345818-2023 - ÄndringSverige-Nyköping: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spot-check monitorer
Referensnummer: IN-IN23-0142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Utrustningen ska användas på kliniker inom Region Sörmland för undersökning av patienters vitalparametrar. Både i syfte att kunna genomföra en bedömning av patienten enligt skala så som exempelvis NEWS2, men även för mätning av enskilda parametrar så som blodtryck eller saturation. Mätvärden ska kunna överföras till regionens journalsystem, Cosmic.
Ramavtal av Spotcheck-monitorer inkl. installation, integration till Regionens kommande journalsystem, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. Det totala behovet av efterfrågade varor/ tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella option/-er beräknas uppgå till ca. 160 stycken spot-checkmonitorer. Takvärdet i ramavtalet är 15 000 000 SEK exkl. moms.