345832-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Mölndal: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
SABO:s kombohus Flex. Kikås 1:112 m.fl.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Mölndalsbostäder är ett helägt kommunalt bostadsbolag vars främsta uppgift är att förse Mölndal med attraktiva och kundanpassade lägenheter. Bolaget, som sedan 1947 byggt och förvaltat hyreslägenheter, har i dag ca 3 500 lägenheter varav ca 750 är specialanpassade för särskilt boende, som t.ex. äldreboende och kooperativa hyreslägenheter.
Beställaren inbjuder att lämna anbud enligt SABO:s Kombohus Flex på 7 st. flerbostadshus i 2 våningar, som skall uppföras på fastigheten Kikås 1:112 m.fl.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45211341 Byggnation av lägenheter, 45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner