34589-2018 - ResultatSverige-Karlskrona: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel, huvudleverantör
Referensnummer: KS2017/2112 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av livsmedel till Karlskrona kommun.
Upphandlingen omfattar Karlskrona kommuns huvudsakliga behov av grossistlivsmedel till ALL kommunal verksamhet, dock företrädesvis inom områdena skola, barn- och äldreomsorg samt funktionsstöd. Kommunen tecknar även andra avtal gällande livsmedel, tex färskt kött och chark, mejerivaror, färska grönsaker, frukt och potatis, färskt bröd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15112000 Fjäderfä, 15119000 Diverse kött, 15130000 Köttvaror, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15331130 Bönor, ärtor, paprikor, tomater och andra grönsaker, 15331170 Frysta grönsaker, 15331400 Grönsaker, konserverade och/eller på burk, 15331460 Grönsaker på burk, 15332000 Beredda frukter och nötter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15840000 Kakao: choklad och sötsaker, 15850000 Pastaprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15870000 Smaktillsatser och kryddor, 15871200 Såser, blandade smaktillsatser och kryddblandningar, 15872000 Örter och kryddor, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15891000 Soppor och buljonger, 15893000 Torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän information.
Upphandlingen omfattar Karlskrona kommuns huvudsakliga behov av grossistlivsmedel till all kommunal verksamhet, dock företrädesvis inom områdena skola, barn- och äldreomsorg samt funktionsstöd. Kommunen tecknar även andra avtal gällande livsmedel, tex färskt kött och chark, mejerivaror, färska grönsaker, frukt och potatis, färskt bröd.
Totalt för kommunen beräknas inköpen uppgå till ca 30 MSEK årligen. Karlskrona kommun kan dock ej garantera någon bestämd volym. De efterfrågade volymerna är en uppskattning av det huvudsakliga behovet och utgör ingen prognos framåt i tiden.
Leveransadresser framgår av Bilaga Leveransadresser. Under avtalstiden kan förändringar, både uppåt och nedåt, i antalet leveransadresser ske.
Karlskrona kommun är anslutet till det nationella målet för hållbar utveckling som innebär att minst 25 % av värdet på avropade livsmedel skall vara ekologiskt producerade, målet för 2020 är 50 %.
Karlskrona kommun förbehåller sig rätten att komplettera med nya avtal avseende ekologiska produkter under avtalstiden, samt att delta i projekt som främjar ekologiska odlare. Karlskrona kommun förbehåller sig rätten att inhandla ekologiska produkter från annan leverantör i de fall avtalsleverantören inte har tillgång till produkten.