345934-2021 - ResultatSverige-Piteå: Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av bygghjälpmedel
Referensnummer: PIKAB 2021.14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
AB PiteEnergi samordnar denna upphandling där även Piteå kommun samt övriga kommunala bolag med tillhörande bolag och stiftelser är avropsberättigade.
Upphandlingen avser ramavtal för uthyrning av bygghjälpmedel.
Mer information finns i upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34220000 Släp-, påhängsvagnar och fraktcontainrar, 42600000 Verktygsmaskiner, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 44212310 Byggnadsställning, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen