345994-2021 - ResultatSverige-Henån: Persondatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-arbetsplatser
Referensnummer: Dnr. 19-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213000 Persondatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Orust kommuns behov av IT-arbetsplatser med tillhörande tjänster. Med IT-arbetsplatser avses bärbara och stationära datorer, läsplattor, bildskärmar samt AV-utrustning för digitala arbetsplatser och mindre konferensrum. Mer information finns i upphandlingsdokumentet.
Grund för tilldelning/utvärderingskriterier och metod
Den Anbudsgivare som accepterar och uppfyller samtliga i upphandlingen ställda krav och vars anbud som vid utvärderingen har lägst pris kommer att tilldelas avtal.
Beställaren förbehåller sig rätten att kontrollera och inhämta bevis för att Anbudsgivarens utfästelser är korrekta och att ställda krav i upphandlingsdokumenten uppfylls eller kommer att uppfyllas under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30213100 Bärbara datorer, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231300 Bildskärmar, 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning, 50324000 Stödtjänster avseende persondatorer, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen