346193-2021 - ResultatSverige-Vänersborg: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Suturer, hemostatikum, staples och clips
Referensnummer: RS 2020-06831
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
Suturer, ligaturer, suturnålar samt tillbehör.
Hemostatikum (icke läkemedelsklassad) samt tillbehör till dessa.
Stapler inkl. magasin, clips och clipstänger samt tillbehör.
Benvax, hudlim, pledgets och kärlband m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141120 Clips, suturer och ligaturer, 33141122 Kirurgiska häftklammer, 33141123 Behållare för skarpa föremål, 33141125 Kirurgisk suturmateriel, 33141126 Ligaturer, 33141128 Suturnålar, 33162200 Operationsinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen