346272-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Grossist
Referensnummer: KS 22/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar livsmedel till Varbergs kommuns måltidsverksamhet samt viss caféverksamhet och kommer att resultera i ett ramavtal för löpande avrop av det samlande behovet under avtalstiden.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar kylvaror, färskvaror, kolonialvaror, torrvaror och frysvaror. I kyl- och färskvaror inkluderas även mejeri, som kommunen tidigare hade på ett separat avtal.
Allmän orientering
I Varbergs kommun serveras ca 11 000 portioner varje dag. Vi lagar mat till barnen i förskolan, eleverna i våra skolor, till personer som bor på äldreboenden och särskilda boenden. Vi är glada och stolta över att vi lagar så mycket som möjligt från grunden.
Välkommen att lämna anbud när Varbergs kommun upphandlar grossistleverantör.
Omfattning
Varbergs kommun har separata avtal för kött och chark, frukt och grönt, färsk fisk, färskt bröd, småbröd med leverans och leverans av livsmedel via webb.