Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mjukpapper, kemisk-tekniska produkter och städredskap, 2023
Referensnummer: GNU 2022/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Mjukpapper och kemtekniska produkter samt städredskap för successiva avrop till kommunerna: Falun, Borlänge, Avesta, Gagnef, Hedemora, Ludvika och Säter samt bolagen Avesta Vatten och Avfall AB, Gamla Byn AB och Västerbergslagens utbildningsförbund (VBU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 19520000 Plastprodukter, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39800000 Rengörings- och polermedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen