34634-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Eldistributions- och reglerutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DS-By 06 Nytt Ställverk NST06
Referensnummer: LOC 2022-1311
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar: Modernisering och sammanslagning av Ställverk och nätstationer (KC06 & NST06) i byggnad 06, Danderyds sjukhus.
-          Omkoppling till provisorisk fördelning
-          Installation av ny Nätstation och nytt ställverk.
-          Omläggning från provisorisk fördelning till nya ställverket.
-          Demontering av befintliga nätstationer och ställverk (KC06 & NST06).
-          Arbeten utförs med sjukhuset i normal drift.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31210000 Elektrisk utrustning för till- och frånslagning eller skydd av elektriska kretsar, 31213000 Distributionsutrustning, 31214000 Ställverk, 31321210 Lågspänningskabel, 45315600 Lågspänningsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet avser ombyggnad och sammanslagning av Ställverk och nätstation i byggnad 06 på Danderyds sjukhus. Befintliga ställverk och nätstationer KC06 och NST 06 skall slås samman till ett ställverk för VL kraft och ÖL kraft med tillhörande nätstation. Ny anläggning skall heta NST 06.