34637-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reparation och underhåll av kompressorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av gaskompressorer
Referensnummer: 20/227
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50531300 Reparation och underhåll av kompressorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar service av biogaskompressorerna i B anläggningar i Linköping. Service av biogaskompressorerna berör två typer av uppdrag: - Förebyggande underhåll - Avhjälpande underhåll
Bakgrund
Tekniska verken har en produktionsanläggning för biogas i Linköping. Anläggningen byggdes 1996 och försörjer flera gasmackar med komprimerad och flytande fordonsgas.
Produktionsanläggningen för biogas tar emot både fasta och flytande råvaror. Huvuddelen av materialet består av mat-, slakteri- och livsmedelsavfall. Anläggningen får dessutom rågas från rötkamrarna på avloppsreningsverket i Linköping och uppgraderar den till komprimerad och flytande fordonsgas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50531200 Underhåll av gasapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och mål
Syftet med upphandlingen är att genom ett serviceavtal säkerställa att driften av gaskompressorerna inom biogasproduktionen fungerar tryggt, säkert och med minsta möjliga driftstopp samt att kompressorernas livslängd bibehålls.
Omfattning
Upphandlingen omfattar service av biogaskompressorerna i B anläggningar i Linköping. Service av biogaskompressorerna berör två typer av uppdrag:
— Förebyggande underhåll
— Avhjälpande underhåll
Med förebyggande underhåll avses service av biogaskompressorerna där kompressortillverkarens rekommendationer ligger till grund för vad som utförs vid respektive servicetillfälle. Förebyggande underhåll utförs i dagsläget ca var 4 000:e drifttimme.
Med avhjälpande underhåll avses akuta arbeten och reparationer som tillkommer utöver förebyggande service. Det innebär således akuta arbeten, reparationer och rengöring. För avhjälpande underhåll gäller inställelsetiden om högst 48h.
Vid samtliga uppdrag har B personal rätt att närvara i syfte att B ska kunna lära sig att utföra mindre servicearbeten på egen hand. L personal ska vid dessa tillfällen ha en handledarroll samt svara på eventuella frågor från B personal.
Kompressorerna som omfattas av uppdraget är:
Antal:
Märke:
2 st.
Mehrer TVZ800
Nuovo Pignone 2BVTN4
3 st.
Fornovo 2DA300
Fornovo 4DA300
Uppskattad volym per år är i snitt cirka 3 400 000 SEK. Takvolymen för hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 22 100 000 SEK. Observera att uppdragets volym och omfattning är endast uppskattad och gäller utan förbindelse, L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig B rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.