346371-2017 - PlaneringSverige-Söderhamn: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya Tallmon, Vård- och omsorgsboende, Tallmon 1:12 Älvkarleby kommun.
Referensnummer: 7031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av vård- och omsorgsboende för äldre och dementa. 80 boendelägenheter, tillagningskök och gemensamma utrymmen. Totalt ca 9 000 m² BTA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45215212 Byggnation av ålderdomshem, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen