2. Förfarande
Förfarande
Titel: Grävsug
Beskrivning: Uppdraget avser ramavtal för vakuumschaktning med grävsug, vilket beställaren har behov av när denne utför underhållsarbete på vatten- och avloppsnät där möjlighet att gräva med grävmaskin saknas. Exempel på uppdrag kan vara då beställaren avser att gräva fram en servisventil i en trottoar som har mycket kabelförläggning i sig vilket skapar svårigheter att gräva med grävmaskin. Uppdrag kan avse planerat och schemalagt underhåll såväl som akuta åtgärder.
Intern identifierare: 671517
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Grävsug