346417-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Managementkonsulter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gävleborgs län.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Landstinget Gävleborg upphandlar ramavtal gällande managementkonsulter. Upphandlingen omfattar två (2) uppdragsområden:
— område A gäller strategiska utredningar och analyser,
— område B gäller uppdrag som chef eller ledare.
Uppdragen kräver god strategisk kompetens, analytisk förmåga samt god tillgång till erfarna konsulter. Uppdragen kan vara flera parallella och arbetet genomförs alltid i nära samarbete med landstingets ledning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79420000 Managementtjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner