346438-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsultuppdrag inom Konstbyggnadsteknik 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
högsta antal Planerat högsta antal deltagare i ramavtalet: 7
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 8 250 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stockholms stads trafikkontor inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud avs. upphandling av konsulttjänster inom konstbyggnadsteknik.
Denna upphandling syftar till att teckna ett ramavtal för ett flertal olika konsulttjänster inom områden: Förvaltning; Teknik- drift- och underhållsteknik; Projektering konstbyggnader, skyddsobjekt; Byggledning konstbyggnader, skyddsobjekt; Buller och vibrationer – trafikinducerade.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlängning.