Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder samt skyddskläder ambulans och sjukresor i Halland
Referensnummer: DNRGS200185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Hallands samlade behov arbetskläder för ambulanssjukvård samt sjukresor. Den befintliga textilstocken kommer inte bytas ut utan upphandlingen syftar till att göra avrop på kompletterande köp vid behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18110000 Arbetskläder för män, 33199000 Sjukvårdskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen