346493-2019 - ResultatSverige-Västerås: Anläggningsarbeten för kajer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västerås hamn - Muddring av farled och hamnbassäng, Huvuddel 1 och 2
Referensnummer: FN 2019/00013 - 2.6.13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241100 Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet ”Västerås hamn – Muddring av farled och hamnbassäng” består av två Huvuddelar.
Huvuddel 1 omfattar fördjupning och breddning av farled och hamnbassäng inom Västerås hamns hamnområde ska fördjupas till ramfritt djup 8,0 m. Muddringen skall genomföras under två muddringssäsonger, år 2020 och 2021. I denna muddringsentreprenad ingår endast den muddring som avses utföras under den första muddringssäsongen, år 2020.
Huvuddel 2 omfattar att stabilisera och solidifiera muddermassor och använda dessa som konstruktionsmaterial i uppbyggnad av en verksamhetsyta. Området ligger ca 1,5 km sydväst om Västra hamnen i Västerås. Den färdiga ytan kommer i första hand nyttjas som upplagsyta och expansionsyta för hamn och kringliggande industrier.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen