346552-2016 - ResultatSverige-Lerum: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för hantverkstjänster, elarbete.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lerum.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Lerums kommun och Kommunens verksamhetslokaler förvaltar ca 200 000 m2 lokaler för kommunal verksamhet samt viss uthyrningsverksamhet och genomför i detta bestånd underhållsåtgärder och ombyggnader. Fastigheterna består av skolor, förskolor, SÄBO (särskilt boende för äldre), idrottshallar m.m.
Objektet avser uppdrag, elarbete (totalentreprenader) att utföras på löpande räkning efter avrop för Lerums kommun. Kommunen avser att teckna minst 3 avtal, om så är möjligt.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.