34667-2023 - ResultatSverige-Bjuv: Rensning av avlopp
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spolning av avloppsledningar
Referensnummer: 22/474
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90470000 Rensning av avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Upp omfattning
Avser underhållsspolningar och spolningar vid akuta stopp i Bjuvs kommuns och Perstorps kommuns avloppsledningar samt mekanisk rensning/fräsning, filmning med dokumentation mm.
Målsättningen med ramavtalsupphandlingen är att få till stånd ett långsiktigt samarbete som säkerställer snabba leveranser av efterfrågade tjänster utförda på ett fackmannamässigt sätt och till ett kostnadseffektivt pris.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90400000 Avloppshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar underhållsspolningar och spolningar vid akuta stopp i Bjuvs kommuns samt Perstorps kommuns avloppsledningar.
Upphandlingen avser underhållsspolningar och spolningar vid akuta stopp i Bjuvs kommuns och Perstorps kommuns avloppsledningar samt mekanisk rensning/fräsning, filmning med dokumentation mm.
Uppdragens längd och omfattning samt plats för utförande varierar mellan olika uppdrag/beställningar. Behovet kan inte specificeras i förväg. Vid avrop specificeras önskad maskin.
Föregående år var volymen för Perstorps kommun 375 000 SEK, Bjuvs kommun 1 600 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Kommunen lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period. Leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Maximal volym för ramavtalet är för Perstorps kommun 2 250 000 SEK, Bjuvs kommun 9 600 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden planeras till 48 månader. Avtalet löper minst 24 månader. Därefter har Kommunen rätt att säga upp avtalet utan specifik orsak med en uppsägningstid om 6 månader.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.