346684-2020 - ResultatSverige-Laholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - konsumtionsmjölk och ägg
Referensnummer: KS 2020-079
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Laholms och Hylte kommuner inbjuder er att komma in med anbud avseende livsmedel.
Upphandlingen omfattar livsmedel inom grupperna konsumtionsmjölk och ägg enligt angivna produkter i prisbilagan.
Volymen kan komma att förändras under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 15500000 Mejeriprodukter, 15511000 Mjölk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. UM förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är 9,6 MSEK gällande konsumtionsmjölk och 1,6 MSEK gällande ägg. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Aktuella avropande enheter, se Bilaga 3 Leveransförteckning.
Omfattning
Ramavtal livsmedel omfattar varuområdena konsumtionsmjölk och ägg. Avtalet omfattar också ordermottagning, leverans och fakturering av avtalade varor.
Det finns angränsande ramavtal för livsmedel och ett visst parallellt sortiment kan förekomma inom de varugrupper som upphandlingen omfattar.
Upphandlingen är uppdelad i följande två avtalsdelar.
Konsumtionsmjölk
Ägg
AvgränsningUM förbehåller sig rätten att vid högst fyra serveringar om året göra undantag från detta avtal och köpa produkter från lokala producenter, exempelvis för temadagar, utbildningssyfte, e.t.c.