346691-2018 - ResultatSverige-Nässjö: Betongvaror
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sten- och betongmaterial
Referensnummer: 3.3.2 17-271
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44114200 Betongvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö Affärsverk AB avser att upphandla ramavtal för sten- och betongmaterial.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14212200 Stenmaterial, 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44110000 Konstruktionsmaterial, 44114000 Betong
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nässjö Affärsverk AB avser att upphandla sten- och betongmaterial till entreprenadverksamheten.
Upphandlingens syfte är att teckna ramavtal med om möjligt tre (3) leverantörer på detta område. De tre utvalda leverantörerna kommer att rangordnas från 1-3, där 1:an är den anbudsgivare som lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet.
Avropsförfarandet kommer vara avrop enligt rangordning och förnyad konkurrensutsättning, för närmare beskrivning se del 5. Avtalsvillkor under punkten Avropsförfarande.
Benämning
Förfrågningsunderlagets delar avser upphandling benämnd:
Sten-och betongmaterial
Upphandlingens referensnummer
Upphandlingens referensnummer är 3.3.2 17-271
Upphandlande myndighet/enhet
Upphandlande enhet för denna upphandling är: Nässjö Affärsverk AB Org.nr. 556038-7044 571 80 Nässjö Upphandlande enhet benämns i fortsättningen NAV.
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal med tre (3) leverantörer/grossister av sten- och betongmaterial. NAV har behov av att anskaffa material för löpande reparations- och underhållsarbeten samt mark- och anläggningsprojekt. Leverantörerna ska erbjuda hög kvalité avseende bl.a. kundservice, tillgänglighet, beställningsrutiner, teknisk support/ kompetens, logistik, leveranssäkerhet, leveransalternativ, lagerhållningslösningar och miljöhänsyn.
Volymer som lämnas i förfrågningsunderlaget med tillhörande bilagor är inte någon garanti för framtida avrop. Uppgifter om volymer är endast lämnade som upplysning för anbudsinlämning och som underlag för utvärdering. Uppgifterna är baserade på historiska data samt uppskattningar av framtida arbeten.
Volymer för anbudsprislistan är uppskattade för ett (1) år.
Uppskattat historiskt årligt värde för avrop är ca 700 000 SEK.
Helt eller delat anbud
Anbud kan lämnas på ett anbudsområde eller båda av nedanstående angivna anbudsområden:
Anbudsområde 1: Stenmaterial
Anbudsområde 2: Betongmaterial
Avtalsform
Ramavtal med om möjligt tre (3) leverantörer per anbudsområde.
Ramavtal med anbudsgivare som rankas som etta efter genomförd upphandling ger anbudsgivare rätt till samtliga avrop upp till och med 50 000 SEK exklusive moms, under förutsättning att anbudsgivaren kan leverera enligt avtalet, i annat fall har NAV rätt att gå vidare med avrop enligt avtalad rangordning med leverantör två (2) och därefter leverantör tre (3). Dessutom har leverantör rankad ett (1) rätten att deltaga vid förnyad konkurrensutsättning vilket kommer ske vid projekt där materialkostnaderna överstiger 50 000 SEK exklusive moms.
Ramavtal med anbudsgivare som rankas som tvåa respektive trea efter genomförd upphandling ger anbudsgivarna rätten att deltaga vid förnyad konkurrensutsättning, vilket kommer ske vid projekt där materialkostnaderna överstiger 50 000 SEK exklusive moms.
Ovan angivna förutsättningar gäller för respektive anbudsområde var för sig.
Grund för tilldelning av kontrakt
NAV kommer att anta det anbud som är ekonomiskt mest fördelaktigt med pris som grund för varje anbudsområde.