Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Simulatorer Naturbruksförvaltningen.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34150000 Simulatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern Remiss.
VGR har för avsikt att genomföra en upphandling av simulator för Naturbruksskolorna hösten 2017. Ni inbjuds härmed att medverka på ett dialogmöte inför en sådan eventuell kommande upphandling. Observera att denna inbjudan till dialogmöte inte utgör en anbudsförfrågan och inte heller på annat sätt innebär att VGR har påbörjat en upphandling i denna del. VGR förbinder sig inte genom dialogmötet att genomföra en upphandling eller på annat sätt inskaffa simulatorer för Naturbruksskolorna och kan också komma att besluta att någon upphandling inte ska genomföras. Deltagande i dialogmötet utgör inte heller något förpliktigande för leverantör att delta i en eventuell kommande upphandling. Ingen ersättning utgår för deltagande i dialogmötet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34151000 Körsimulatorer, 34152000 Träningssimulatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen