346746-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Ny försedimentering C2, Kungsängsverket.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande enheterna har specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Projektet FSK-C2 avser nybyggnad av en ny försedimenteringsbassäng C2 vid Kungsängsverket i Uppsala samt ombyggnad av befintlig försedimenteringsbassäng C1. Båda bassängena ska förses med ny överbyggnad.
Vidare omfattar projektet nybyggnad av ett teknikhus i 2 plan innefattande pumpar samt utrustning för luktrening, samt nyanläggning av VA-ledningar och omläggning av ledningar inom området.
Total byggnadsarea (BYA) är ca 800 m² för den nya försedimenteringsbassängen C2, teknikhus ca 200 m² samt överbyggnad av befintlig försedimentering C1 ca 800 m². Arbetena bedrivs inom yttre skyddsområde för vattentäkt.
Arbetena bedrivs inom Kungsängsverkets anläggningsområde, anläggningen kommer att vara i drift under hela byggtiden och arbeten kommer att kräva samordning med drift av reningsverket.
Arbetena ska utföras etappvis, där ny föresedimenteringsbassäng C2 och teknikbyggnad utförs i etapp 1 och ombyggnad av försedimentering C1 utförs som etapp 2 då etapp 1 är driftsatt.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner