346860-2021 - PlaneringSverige-Åkersberga: Konsulttjänster inom VA
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannonsering av kommande upphandling avseende Asset management inom VA
Referensnummer: 539119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF) kommer att tillämpas.
Detta är endast en förhandsannonsering.
Upphandlingen kommer annonseras i augusti under vecka 31-32 (detta är endast preliminärt och kan komma att ändras)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser en strategisk partner som ska stötta Roslagsvatten att ta fram och implemen-tera underhållsrutiner, kravställa och ta fram förfrågningsunderlag för ett underhållsystem för Ro-slagsvattens totala VA-anläggning. Målsättningen är att Roslagsvatten i detta projekt certifieras ISO 55000, SS-EN ISO 19650 och IEC/ISO 81346 standard inklusive tillhörande strategier och handböcker.