See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Säkerhetstekniska system, SC-Stationer
Beskrivning: Svenska kraftnäts behöver upphandla säkerhetstekniska system för SC-stationer. I Upphandlingen ingår 9st anläggningar varav 3st är optioner. Upphandling avser projektering och installationer av säkerhetstekniska system för dessa anläggningar. Omfattning enligt nedan: - Projektering av mastplacering, kablar (kabeldimensionering och kanalisationsritningar), strömberäknings tabell - Utvändiga larmsystem: Kamerabevakning, CCTV, högtalarsystem mm - Invändiga larmsystem: Inbrottslarm - Passerkontroll: Inpasseringsspärrar/entrégrindar/dörrar - Låssystem: Elektromekaniska lås och mekaniska lås - SAT (Site Acceptence Test), provning och provdrift
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107159:Lot:1