34695-2017 - PlaneringSverige-Kiruna: Byggnation av vattenreningsverk
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kiruna Vatten.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252210 Byggnation av vattenreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Befintligt vattenverk i Kiruna kommun kommer att kompletteras med en ny separat processbyggnad där ett nytt reningssteg bestående av kemisk fällning med lamell-sedimentering kommer att placeras.
Upphandlingen kommer att annonseras under våren 2017 och genomförs som Öppet förfarande, planerad entreprenadform: Generalentreprenad, enligt AB 04 (Allmänna bestämmelser för byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader) innefattande mark-, bygg-, maskin-, rör-, styr- och el arbeten. En anbudsgivare kommer att antas för hela uppdraget. Byggstart under hösten 2017 med färdig anläggning år 2020.
Annonsering kommer att ske i OPIC Visma TendSign: www.tendsign.com/
Välkomna att delta i denna upphandling/Inköpsenheten, Kiruna kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen