346953-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Avfallsbehandling av verksamhets- och hushållsavfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAvfallsbehandling av verksamhets- och hushållsavfall
BeskrivningSyftet med avtalet är att kommunernas hushålls- och verksamhetsavfall samt farligt avfall i form av impregnerat trä ska omhändertas på ett miljömässigt säkert sätt genom förbränning med hög reningsteknik. För Skellefteå- och Malå kommen ska entreprenörens transportör transportera verksamhetsavfall och impregnerat trä till entreprenörens förbränningsanläggning med hög miljöprestanda. Upphandlingen är uppdelad på fyra delområden: · Delområde 1: Avfallsbehandling och transport till Skellefteå kommun · Delområde 2: Avfallsbehandling och transport till Malå kommun · Delområde 3: Avfallsbehandling till Norsjö kommun · Delområde 4: Avfallsbehandling till Sorsele kommun
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAvfallsbehandling och transport till Skellefteå kommun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91950:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAvfallsbehandling och transport till Norsjö kommun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91950:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAvfallsbehandling till Malå kommun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91950:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAvfallsbehandling till Sorsele kommun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91950:Lot:4