347008-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Avesta: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vintervägunderhåll Avesta kommun, Gamla Byn AB, Avesta Industristad AB
Referensnummer: 2019-000118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende vintervägunderhåll omfattande:
— Snöröjning
— Halkbekämpning
— Snöbortforsling
— Isrivning och saltning för vissa områden
Ramavtal kommer att tecknas för 19 stycken geografiska områden. Anbud kan lämnas på ett eller flera områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avrop från ramavtalet kan göras av:
Avesta kommun Org. nr 212000-2262
Gamla Byn AB Org. nr 556284-2896
Avesta Industristad AB Org.nr 556285-2904