Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad Fastighetsdrift & teknisk förvaltning
Referensnummer: UH-2021-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun äger en mängd fastigheter, där majoriteten syftar till att erbjuda kommunalt finansierad verksamhet lokaler. Utöver det ägs också fastigheter som inte ingår i kärnuppdraget. Det kan vara fastigheter som införskaffats för att möjliggöra nya bostadsområden eller infrastruktur, fastigheter som tidigare inhyst verksamhet men som inte längre anses lämpliga för dylik verksamhet eller fastigheter som av annan anledning ägs av kommunen under en längre eller kortare period. Fastigheterna är både bebyggda och rena markfastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 75123000 Fastighetsförvaltning, 77314000 Markskötsel, 98341130 Fastighetsskötsel, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar begränsad teknisk förvaltning, enklare fastighetsdrift för byggnad, installationer och utemiljö samt mindre planerat underhåll och ombyggnader för fastigheter som inte ingår i kommunens kärnuppdrag. Fastigheterna är spridda över större delen av Norrköpings kommun.