Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Visselblåsarfunktion med utredningstjänster
Referensnummer: UH-2022-394
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser visselblåsarfunktion med utredningstjänster.
Uppdraget är att tillhandahålla en rapporteringskanal med extern mottagning för ärenden enligt lagen om skydd för personer som rapporterar om missförhållanden. Uppdraget innebär att tillhandahålla en tjänst och kanal som tar emot rapporterna, bedöma om rapporterna faller inom lagens definition om missförhållanden av allmänintresse, samt att utreda de rapporter som bedöms falla inom definitionen (visselblåsarärenden).
Kunden ska även ha rätt att anlita leverantören för att utreda inkomna complianceärenden i rapporteringskanalen eller kundens compliance funktion som inte bedöms vara visselblåsarärenden till exempel grövre klagomål och osund konkurrens.
Upphandlingen kommer att utmynna i ett ramavtal som tecknas med en leverantör.
För mer information, se upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 5 000 000 SEK under avtalstiden inklusive optionsåren.