347067-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Båstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk IT-partner för Båstads kommun
Referensnummer: KS 000483/2022-100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Båstads kommun bjuder härmed in till konkurrenspräglad dialog avseende upphandling av strategisk IT-partner i enlighet med de villkor i detta underlag. I inbjudan finns en övergripande beskrivning av Båstads kommuns vision, målbild, behov ock krav. Inbjudan besvaras med en ansökan om deltagande i dialogen i enlighet med detta underlag. Syftet med dialogen är att identifiera samt ange hur kommunens behov bäst tillgodoses.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som en konkurrenspräglad dialog i tre steg med sex (6) olika faser.
Steg 1. Kvalificering och selekteringFas 1 - Kvalificering av sökande, baserat på de kvalificeringskrav som uppställts i detta upphandlingsdokument.Fas 2 - Sökande, som uppfyller samtliga kvalificeringskrav, kommer att selekteras utifrån de selekteringskriterier som finns beskrivna under punkt 4. "Utvärdering och selektering". Maximalt antal Sökande som kommer att selekteras uppgår till tre (3). Antalet selekterade Sökande kan komma att bli färre men inte fler än angivet antal beroende på antalet inkomna och kvalificerade sökanden.
Steg 2. DialogFas 3- Anbudsgivare bjuds in till att delta i dialog med Kommunen i enlighet med angivna förutsättningar i upphandlingsdokumentet i steg 2. Anbudsgivare, som accepterar att delta i dialogen, kommer att vara dialogpart under dialogen. Fas 4 - Dialog startas med dialogpartnerna. Under dialogen kan preliminära anbud begäras in. Fas 5 - Dialogfasen avslutas och Anbudsgivare uppmanas att inkomma med slutgiltigt anbud inom anbudstiden.
Steg 3. TilldelningFas 6- Kommunen utvärderar inkomna anbud och tilldelar en Part avtal. Kommunen förbehåller sig även rätten att kunna förhandla med den anbudsgivare som har lämnat det ekonomiskt mest fördelaktigaste anbudet.